На фокус

ЕС закъснява с мерките в подкрепа на металургичната индустрия

 |  Прочетено: 35

 
Европейският план за декарбонизация на металургичната индустрия цели да даде възможност на Европа да съхрани тази индустрия. През последните години стоманодобива е притиснат от Китай и Индия, а Зелената сделка създава допълнителни предизвикателства. В България металургичния сектор е с най-големи, но най-бавно възвращаеми инвестиции. Това каза д-р инж. Никола Рангелов, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на металургичната индустрия, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Роселина Петкова.

Има желание и много добри идеи, но процесът се случва изключително бавно. На практика все още сме в пожелателната сфера. Например, в САЩ се прилагат кардинални решения за дни. Ситуацията в Китай е сходна. В ЕС всичко отнема много време.

„Достъпът до евтина и сигурна енергийна система е от ключово значение. Производството и доставка на електроенергия трябва да е в помощ на металургичната индустрия“, коментира гостът.

Според събеседника най-сетне се говори за разликата между „разтопен“ и „разлят“. Претърпявайки известна трансформация един метал, доставен от трета страна, можеше да претендира за европейски произход. Турция често се възползва от тази вратичка. Затова е важно да се проследява пътя на стоманата и нейната употреба.

Капацитетът на европейската стоманена индустрия е достатъчен, за да задоволи 90% от нуждите на Европа. „В България цветната металургия е в растеж, докато черната е в упадък. Липсва защита от страна на държавата, което обезсмисля инвестициите в декарбонизация и нисковъглеродно производство“, обясни д-р инж. Рангелов.

„Аурубис“ имат амбициозна програма от 800 милиона лева за четири години. Пазарната среда обаче продължава да бъде тежка за тези предприятия. „Около 20% от продукцията на завода в Дебелт се реализираше на американския пазар. Ефектът от новите мита в САЩ веднага се усети там“, сподели гостът.

Вижте целия коментар във видеото.