На фокус
Държавата трябва да е готова при война да има стратегическа автономност откъм суровини
Асоциацията на Металургичната Индустрия представлява голяма част от предприятията в областта на черната и цветната металургия – всички големи предприетия и тези, извършващи съпътстваща дейност. Тези компании осъществяват между 12% и 15% от БВП на България. Около 12,000 са пряко заетите в сектор металургия, ако вземем съпътстващите дейности – 60-70,000. Това каза д-р инж. Никола Рангелов, председател на Управителния съвет на Българската Асоциация на Металургичната Индустрия, в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.
Секторът поддържа най-високите технологични стандарти и използва най-новите технологии. Ситуацията с човешките ресурси е изключително сложна. Внасят се работници от трети страни, но държавата пречи на този процес. До някаква степен за това има основание, тъй като някои работници използват възможността за стъпало към Европейския съюз.
„Компанията ми – Рефран ООД - се занимава с производството на огнеупорни материали, свързани с производството в сектора, както и с ремонти“, сподели гостът. Най-голямото предприятие в асоциацията е „Аурубис“, които имат значение в европейски мащаб. Те произвеждат между 12% И 14% от медта в Европа. Компанията е сред петте най-добри фирми в света.
„Заводът на „Алкомет“ в Шумен въвеждат сериозни съоръжения за продукцията си. В Пловдив „Холдинг КЦМ 2000“ постигнаха рязко понижение на въглеродните емисии“, отбеляза д-р Рангелов. Българската цветна металургия е на 6-то място в Европа, а по отношение на оловото – на 5-то. Обемите на продукция се задържат на сериозни нива с високо качество. „София Мед АД“ произвежда сплавта за 50% от монетите в обращение в ЕС.
Според събеседника кризата е в черната металургия. В голяма степен това се дължи на недалновидната политика на европейските политици. Европейските производители на стомана отправят зов за помощ. Проблемът не е, че черната металургия замърсява. В сектора има много конфликти. Липсва разбиране, че енергетиката трябва да е в служба на индустрията, а не процесът да е обърнат. Металургичният сектор е енергоемък. Европейският съюз трябва да защитава индустрията си.На годишна база индустрията в България консумира 500-600 хиляди тона стомана“, предупреди гостът. Наблюдава се обаче нелоялно ползване на митнически тарифни кодове. Вкарва се строителна стомана, което се вкарва с митнически кодове за експериментална стомана, която се ползва за съоръжения за металорежещи машини. Въпрос на държавна политика и стратегическа независимост е държавата да контролира вноса на суровини.
„Тази година ще продължи да е добра за цветната металургия, но ситуацията в черната остава сложна. Ако Тръмп въведе 30% мито, това ще нанесе сериозни щети“, категоричен е гостът.